Aktualności

Sposób składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2021

W tym roku rolnicy po raz pierwszy od wprowadzenia systemu dopłat bezpośrednich nie otrzymali spersonalizowanego formularza wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej. Nie ma więc możliwości złożenia wniosku w takiej postaci.

Wnioski składa się w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Aplikacja ta udostępniona jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR): www.arimr.gov.pl.

 Aby skorzystać z aplikacji eWniosekPlus, konieczne jest posiadanie loginu i kodu dostępu. Rolnicy, którzy ich nie mają, otrzymają dostęp do aplikacji po założeniu konta. Można to zrobić elektronicznie, wybierając opcję "Zarejestruj się". Wtedy aplikacja zażąda podania kilku danych w celu weryfikacji. Są to:

  • numer producenta (login) - 9-cyfrowy numer identyfikacyjny producenta nadany przez ARiMR;
  • 8 ostatnich cyfr rachunku bankowego - chodzi o 8 ostatnich cyfr konta bankowego podanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, na które rolnicy otrzymują lub będą otrzymywać płatności ARiMR;
  • wypłacona kwota ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR zrealizowanego w 2020 roku (uwzględniane są wszystkie płatności realizowane przez ARiMR, także z tytułu płatności innych niż obszarowe); gdy rolnik nie otrzymał przelewu z ARiMR w ubiegłym roku albo składa wniosek po raz pierwszy, wprowadza się wartość 0,00.

 Aplikacja poprosi także o podanie adresu e-mail. Wypełnienie tego pola nie jest obowiązkowe. Rolnicy, którzy zapomnieli hasło albo zablokowali sobie konto, wprowadziwszy niepoprawne hasło, powinni wybrać opcję: "Nie pamiętasz hasła?". Po podaniu loginu, przejściu przez ścieżkę weryfikacji oraz ustawieniu nowego hasła będą mogli korzystać ponownie z aplikacji. 

Ponadto przypominamy, iż konto w aplikacji eWniosekPlus jest przypisane do osoby, a nie do gospodarstwa. Tak więc w przypadku np. przejęcia gospodarstwa składający wniosek musi posługiwać się własnym kontem, a nie kontem spadkodawcy. Rolnicy, którzy nie będą chcieli wprowadzać zmian w tegorocznym wniosku o dopłaty, po zalogowaniu do aplikacji eWniosekPlus musza przejść do formy uproszczonej wniosku i potwierdzić zawarte tam dane.

Logowanie do aplikacji eWniosekPlus

Instrukcja wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus

 

Dyrektor Oddziału Regionalnego

Wiesław Polek

Zgłoś projekt! Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

                                                                                    

Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl, po raz czternasty ogłasza Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 maja 2021 r. przez stronę www.whr.muzhp.pl.

W pierwszym etapie  osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach: WYDARZENIE – tj. festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc., WYSTAWA – tj. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum etc. oraz EDUKACJA – tj. projekty edukacyjne (takie, jak warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne i inne. W tegorocznej edycji plebiscytu we wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.

Aby zgłosić wydarzenie należy wejść na stronę Plebiscytu www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z Regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każdy Zgłaszający ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.

Nowelizacja ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał  1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.

Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Link do ustawy:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2151,prezydent-podpisal-trzy-ustawy.html