Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych — w bibliotece i w filharmonii

Godzinami o książkach – pod takim hasłem już od ponad roku w zagórskiej bibliotece odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Członkinie Klubu – w stale powiększającym się gronie - spotykają się raz w miesiącu, aby w miłej atmosferze porozmawiać o książkach. Minął kolejny miesiąc i znów spotkałyśmy się w bibliotece, aby tym razem omówić dwie książki: Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory Listy na wyczerpanym papierze oraz Erica-Emmanuela Schmidta Moje życie z Mozartem.
Pierwsza pozycja Listy na wyczerpanym papierze zawiera niepublikowaną dotąd korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966. Wewnątrz książki znajdujemy czułe, przepełnione miłością, a zarazem pisane w bardzo prosty sposób listy i pocztówki dwojga zakochanych

w sobie osób. Książkę poprzedza przedmowa, napisana przez Magdę Umer, natomiast dopełnieniem są stare zdjęcia i płyta. Listy są efektem wielkiej miłości pomiędzy Agnieszką Osiecką – piękną, młodą i utalentowaną autorką tekstów piosenek, a Jeremim Przyborą – starszym panem, arcymistrzem słowa. Dzięki listom, które zachowały się po dziś dzień możemy poznać historię dwojga ludzi dotąd nie poznaną przez czytelnika. Zachwycone byłyśmy pięknymi, miłosnymi i tak osobistymi wyznaniami wyrażonymi w listach.
Kolejną pozycją jaką omawiałyśmy podczas czwartkowego popołudnia była książka Erica-Emmanuela Schmidta Moje życie z Mozartem. Z wielką przyjemnością sięgnęłyśmy po kolejną pozycję autora Oskara i Pani Róży, tym bardziej interesującą, ponieważ związaną z Mozartem. Książka ta jest zapisem intymnych przeżyć, myśli i przemyśleń dotyczących sensu życia. Muzyka Mozarta pozwala pisarzowi żyć, rozumieć otaczający go świat, pogodzić się z utratą ukochanej osoby, czy wreszcie uwierzyć w istotę i sens Bożego Narodzenia. Do książki dołączona jest płyta z 16 fragmentami utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, które według nas autor dobrał z niezwykłą starannością.
Książka bardzo się podobała, a dyskusja była długa i ożywiona. Jednogłośnie stwierdziłyśmy, że jest to jedna z tych lektur, która powinna znaleźć się na naszej półce, aby móc po nią często sięgać i delektować się głębokimi przemyśleniami w niej zawartymi.
Z całą pewnością jest to doskonała lektura dla wszystkich.
Tak zauroczone książką Erica-Emmanuela Schmidta Moje życie z Mozartem, następnego dnia po spotkaniu pojechaliśmy cała grupą do Filharmonii Rzeszowskiej, na koncert W.A. Mozarta – Requiem d-moll KV 626 , które jest niewątpliwie jednym z największych arcydzieł w dziejach ludzkości. Piątkowy wieczór sprawił, że mogliśmy się zachwycać klasycznym pięknem muzyki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, świetnie przygotowanego Chóru Instytutu Muzyki UR oraz wspaniałych solistów: Marty Boberskiej – sopran, Bernadetty Grabias – mezzosopran, Dariusza Pietrzykowskiego – tenot, Wojciecha Gierlacha – bas. Słuchając arcydzieła mistrza Mozarta miałyśmy okazję zadumać się nad kresem ziemskiego życia. Podziwiałyśmy zarówno przygotowanie muzyczne zespołu jak też piękny gmach odnowionej Filharmonii.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 26 maja 2011 r. o godz. 18.00.