Alkoholizm-kryteria uzależnienia
- Szczegóły
- Odsłony: 18634
ALKOHOLIZM
Chorobę alkoholową należy postrzegać jako zjawisko złożone, którego rozwój - etiologia leży zarówno w czynnika wewnętrznych samej jednostki jak
i zewnętrznych uwarunkowaniach środowiska w jakim żyje ta jednostka. Dlatego też wyjaśniając pojęcie choroby alkoholowej konieczne jest przedstawienie jej aspektów biologicznych, psychicznych i społecznych.
Alkoholizm - uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, bio-psycho-społeczną, uszkadzającą funkcjonowanie człowieka w sferze somatycznej, psychologicznej, społecznej i duchowej.
Alkoholizm to „stan psychicznego i fizycznego uzależnienia, a w nim zwiększenie się tolerancji, utrata kontroli picia, tj. niemożność powstrzymania się od picia, a w nałogu dalej posuniętym – zmniejszenie się tolerancji” ( Jarosz M. „Dezorganizacja w rodzinie
i społeczeństwie”, Warszawa 1984, s. 35).
Uzależnienie zaczyna się i rozwija najczęściej bez wiedzy chorego. Nie leczona choroba alkoholowa może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. W jej przebiegu są takie momenty, które można nazwać kluczowymi – objawami osiowymi, co oznacza, że prawie u każdego alkoholika występują ( bądź też wystąpiły ) . Są to przede wszystkim:
ü zmiana tolerancji na alkohol ( początkowo zwiększenie, w ostatniej fazie rozwoju choroby- zmniejszenie tolerancji)
ü klinowanie- likwidowanie negatywnych skutków picia alkoholu alkoholem ( leczenie kaca tym czym się go wywołało)
ü utrata kontroli – osoba pijąca nie może logicznie wybrać, pić czy nie pić, a kiedy zaczyna pić nie jest w stanie swobodnie wybrać, czy pić dalej
Osiowe objawy choroby alkoholowej ( ICD 10) – kryteria uzależnienia
Zgodnie z kryteriami zawartymi w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10, uzależnienie od alkoholu należy rozpoznać, gdy w ciągu ostatniego roku występują przynajmniej trzy z następujących objawów:
1. Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia, natrętna potrzeba spożywania alkoholu ( głód alkoholowy).
2. Upośledzenie zdolności kontrolowania zachowań związanych z piciem ( utrata kontroli), upośledzenie zdolności powstrzymywania się od picia, trudności
w zakończeniu picia, trudności w ograniczaniu ilości wypijanego alkoholu do wcześniej założonego poziomu.
3. Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego w sytuacji ograniczenia lub przerywania picia ( drżenie mięśniowe, tachykardia - częstoskurcz, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunka, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, bezsenność, nastrój drażliwy lub obniżony, niepokój, lęk w krańcowej postaci majaczenie drżenne.
4. Używanie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
5. Zmieniona ( najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu, ( ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla osiągnięcia oczekiwanego efektu).
6. Koncentracja życia wokół picia kosztem zainteresowań i obowiązków. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia zachowań i zainteresowań.
7. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1 – 2 wzorców.
8. Uporczywe picie alkoholu mimo wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia
i oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw picia.
Wystąpienie co najmniej trzech z powyższych objawów w ciągu minionego roku pozwala zdiagnozować występowanie zespołu zależności od alkoholu.
Objawy dodatkowe: palimpsesty ( tzw. „ urwane filmy”), ciągi opilcze, nieudane próby abstynencji, powikłania ZZA, tj. delirium tremens, padaczka poalkoholowa, polineuropatia alkoholowa.
W ujęciu socjologicznym alkoholizm to zjawisko społecznie niepożądane – zjawisko patologii społecznej, stanowiące przejaw i formę niedostosowania społecznego. Alkoholizm zawsze powoduje straty , straty w każdej dziedzinie życia społecznego – poczynając od indywidualnych strat będących następstwem nadużywania alkoholu u osoby uzależnionej i jej rodziny, poprzez najbliższe środowisko, zakład pracy, społeczność lokalną i całe społeczeństwo.( Olechnicki K. Załęcki P. Słownik socjologiczny, Toruń 1997 ).