Debata Ekologiczna

W minionym tw tygodniu – 4 kwietnia 2013 – sala 14 z licealnej 'dwójki' w Sanoku zamieniła się na kilka godzin w miejsce obrad i zaciętych dyskusji dotyczących bardzo ważnego tematu – ekologii.IMG 5628

 

Dwójka uczniów II LO Marysia Być i Bartek Jakubowski z inspiracji p. Marty Szerszeń, zdecydowała się zorganizować debatę ekologiczną, która jest kontynuacją cyklu debat prowadzonych przez młodzież naszego liceum, zapoczątkowanych w zeszłym roku szkolnym.

Temat tegorocznej dyskusji „Tyle zysku ile odzysku, czyli Eko-Sanok na 5+" dał motywację do zaproszenia gości z różnorodnych środowisk, którym ochrona środowiska nie jest obojętna.

Uczestniczyli w niej m. in.:

- Wojciech Pajetka – v-ce przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego;

- Jacek Gomułka – naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Zarządzania Kryzysowego w Sanoku;

- Piotr Kutiak – Inżynier Ochrony Środowiska, v-ce prezes Zarządu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, leśnik, przewodnik beskidzki;

- Maria Oberc – Radna Miasta Sanoka, członek Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego;

- Justyna Marcinkowska - asystentka europoseł Elżbiety Łukacijewskiej z Rzeszowa, członek prezydium Młodych Demokratów w woj. podkarpackim

- Marek Cycoń – dyrektor II LO w Sanoku;

- Paulina Kilar – nauczyciel biologii w II LO;

- Barbara Ostrowska – członek zarządu Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku, nauczyciel geografii;

- Maria Trzeciak – nauczyciel geografii w Gimnazjum nr 2 w Sanoku;

- Agnieszka Grzebieniak – przedstawicielka Rady Rodziców;

- Aneta Wielgosz – redaktor portalu i telewizji lokalnej isanok.pl;

- Karina Szmyd i Maciej Fabian – posłowie XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży;

- Maciej Pyrć, Natalia Paszko – przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Zagórz

- Martyna Bieleń i Michał Marciniak – przedstawiciele Radia Internegowego Bieszczady.FM;

Do II Liceum przybyły również trzy sanockie gimnazja: nr 2, 3, 4, wraz ze swoimi opiekunami, uczniowie sanockich szkół ponadgimnazjalnych a także uczniowie i uczennice naszej szkoły.

Podczas spotkania, które było przeprowadzone w formie panelowej zaproszeni gości odpowiadali na pytania zadawane przez moderatorów i prowadzili między sobą dyskusje.

Następnie w drugiej części, otwartej dla widowni, odpowiadali także na pytania nurtujące uczestników. Taka forma debaty pozwoliła na zebranie ogólnego poglądu dotyczącego przeprowadzonych działań proekologicznych w Sanoku i planów na przyszłość.

W czasie dyskusji poruszone zostały tematy dotyczące segregacji odpadów, zbiórek i akcji w naszym regionie, konkursów ekologicznych, zielonych skrawków w naszym mieście, źródeł pozyskiwania energii i wielu innych, również kontrowersyjnych tematów tj. budowa obwodnicy i drogi śródmiejskiej.

Zaproszeni goście wykorzystali prezentacje multimedialne i wyniki różnych ankiet i sondaży związanych z ochroną środowiska, aby nie zanudzić młodych uczestników samą dyskusją. Swoje słowo do biorących udział w debacie skierował Burmistrz Miasta Sanoka, który ze względów służbowych nie mógł być z nami obecny.

W debacie wzięło udział sporo uczniów, którzy z własnej inicjatywy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, poznać sposoby życia w przyjaznym środowisku. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za przybycie i poświęcenie chwili swojego czasu aby podzielić się swoim zdaniem, zadać pytanie, aby zwiększyć świadomość ekologiczną w naszym regionie.