Szkolne wieści

Przedstawienie w ramach programu „Bezpieczny Internet”

28 lutego uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Czaszynie zaprezentowali przedstawienie, w którym ukazali skutki dotyczące nadmiernego i nieostrożnego korzystania z Internetu oraz przedstawili sposoby ich rozwiązania.

Uzależnienie od korzystania z Internetu, podawanie swoich danych osobowych, klikanie na niewłaściwe hiperłącza, zagrożenia wirusami, robakami, SPAMem… to problemy, które dotyczyły bohaterki szkolnego wystąpienia. Ale one również mogą dotyczyć każdego z nas. Czy mamy odpowiednio zabezpieczony komputer, czy rozsądnie poruszamy się w cyberświecie, czy właściwie gospodarujemy czasem spędzanym przed monitorem…? Z pewnością oglądający inscenizację uczniowie zadali sobie te pytania.

Czytaj więcej: Przedstawienie w ramach programu „Bezpieczny Internet”

Sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie w konkursie przyrodniczym

Dnia 27 lutego 2018 r. troje uczniów z klasy VI Szkoły Podstawowej brało udział w VII edycji  Międzypowiatowego Konkursu Przyrodniczego dla szkół podstawowych „Młody Przyrodnik”, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 8 w Sanoku.

Celem konkursu było:
- rozwijanie zainteresowań tematyką przyrodniczą,
- wspieranie uczniów w ich działaniach,
- promowanie uczniów zdolnych.

Uczestnicy pisali test sprawdzający wiadomości i umiejętności z przyrody. Szkołę Podstawową w Czaszynie reprezentował zespół w składzie: Natalia Oleksów, Patryk Morawa i Sebastian Janik. Uczniom poszło bardzo dobrze. W klasyfikacji indywidualnej Natalia zajęła 3 miejsce, a Patryk i Sebastian otrzymali wyróżnienia. W rywalizacji drużynowej na 12 szkół zajęli znakomite 2 miejsce. Gratulujemy uczniom i życzymy im sukcesów w innych konkursach.

Sukces Łukasza i Patryka z Gimnazjum w Zagórzu w konkursie o Żołnierzach Wyklętych

26 lutego br. w Sanockim Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie VII Międzypowiatowego Konkursu Historycznego pt. „Oskarżeni o wierność”.

Bardzo dobre wyniki uzyskali uczniowie Gimnazjum w Zagórzu. Łukasz Krzywdzik zajął drugie miejsce, na miejscu czwartym uplasował się Patryk Latusek. W rywalizacji zespołowej Łukasz i Patryk zajęli drugie miejsce. Do konkursu uczniów przygotowała p. Maria Wańcowiat.

Bohaterami testu historycznego byli: Zofia Łuszczkiewicz (s. Izabela), Adam Lazarowicz i Józef Kuraś.

W rywalizacji udział wzięli nastolatkowie z 10 gimnazjów z powiatów: leskiego, brzozowskiego i sanockiego.

Patronat  nad konkursem objęli: Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Poseł na Sejm RP Piotr Uruski, Starosta Sanocki Roman Konieczny, Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro.

Nagrody ufundowali: Posłowie na Sejm RP Piotr Babinetz i Piotr Uruski, Burmistrz Miasta Sanoka Tadeusz Pióro, Starosta Sanocki Roman Konieczny, Wiceburmistrz Miasta Sanoka Stanisław Chęć, Radni Powiatu Sanockiego Kazimierz Węgrzyn i Janusz Cecuła, Jan Wydrzyński - Radny Miasta Sanoka, Stanisław Lewicki - Kierownik biura ARiMR-u w Lesku, oraz Tadeusz Nabywaniec.

Lubella nas inspiruje i edukuje

W I półroczu uczniowie  z SP. Zagórz i SP. Poraż oraz z Gimnazjum w Zagórzu realizowali pod opieką pani Krystyny Witowicz i pana Grzegorza Dorosza ogólnopolski program „Lubella inspiruje i edukuje”. W ramach podejmowanych działań określonych w regulaminie, uczniowie poznali zasady właściwego odżywiania i  rolę produktów zbożowych w codziennej diecie. Dowiedzieli się m.in. jak ułożyć optymalne menu, które dostarczy organizmowi nie tylko energii, ale również niezbędnych składników mineralnych.

Ponadto młodzież  zmierzyła się z Grą szkolną, w której uczestnicy musieli rozwiązać sześć zadań praktycznych dotyczących komponowania posiłków i wykazać się znajomością właściwości zbóż. Trzecią częścią programu było odkrywanie tajemnic sztuki kulinarnej w praktyce. Uczniowie samodzielnie przygotowali popisowe dania, m.in. „Kurczaka na sałatce z makaronu pełnoziarnistego kokardki” oraz  Jogurtowe pancakes.

 Program edukacyjny „Lubella inspiruje i edukuje” odbył się już trzeci rok z rzędu. Kolejne edycje programu przyciągają coraz więcej uczniów i szkół z całej Polski. W tym roku w programie wzięło udział ponad 100 000 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Realizując program młodzież zyskała sporą dawkę wiedzy i nabyła praktyczne umiejętności przydatne na co dzień, a szkoły otrzymały  Certyfikaty.

WALENTYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAHUTYNIU

W dniu 14 lutego obchodzono w Szkole Podstawowej w Zahutyniu Walentynki. Cała społeczność szkolna wzięła udział w tym wydarzeniu. Pani Dyrektor rozpoczęła apel, przybliżając postać Św. Walentego, nie tylko jako patrona zakochanych, ale także osób chorych, cierpiących szczególnie na choroby psychiczne. Były wspaniałe występy wszystkich dzieci, tańce, wierszyki, rymowanki i oczywiście piosenki o miłości i przyjaźni. Wszystkie prezentowane wierszyki, życzenia i piosenki wykonano w języku angielskim. Nad całością czuwała  Pani Anna Jankojć, nauczycielka języka  angielskiego w Szkole Podstawowej w Zahutyniu. Po występach odbyło się wręczenie przesyłek „Poczty Walentynkowej”. Każdy uczeń i pracownik szkoły otrzymał walentynkę i balonikowe serduszko. Szkoda tylko, że następne Walentynki są dopiero za rok!

Spotkanie z policjantami

W dniu 20 lutego w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyło się kolejne spotkanie z policjantami, którzy tym razem przeprowadzili zajęcia w zakresie profilaktyki cyberbezpieczeństwa. Prelekcja i rozmowy dotyczyły Internetu, jego dobrych i złych stron, ale przede wszystkim poruszały problem „Jak zachować się w sieci, aby być bezpiecznym w kontaktach społecznościowych i w trakcie zdobywania informacji w sieci? Omówione zostały również  zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania telefonów komórkowych. Na zakończenie policjanci przypomnieli telefony alarmowe i wytłumaczyli, w jakich okolicznościach powinno się z nich korzystać. Spotkania policjantów z dziećmi mają charakter prewencyjny i przyczyniają się do poprawy poziomu wiedzy młodych ludzi na temat zagrożeń, z którymi czasem, nawet nieświadomie mogą się spotkać.

Występ uczniów SP Czaszyn na Opłatku dla Seniorów w Czaszynie

1 lutego odbył się w Czaszynie Opłatek dla Seniorów. Spotkanie  zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz - Pana Ernesta Nowaka, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu oraz Radę Sołecką w Czaszynie, przy współpracy z KGW. Wstępem do uroczystości był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie, którzy przedstawili Jasełka, w drugiej części nie zabrakło wierszy,  piosenek i tańców dla babć i dziadków. Każdy z obecnych mógł napawać się pięknem kolęd i pastorałek  w wykonaniu solistek ze starszych klas i włączyć się do wspólnego kolędowania, co jeszcze bardziej podkreśliło  niezwykle ciepłą oraz dającą poczucie bliskości atmosferę spotkania. Po przedstawieniu  nie zabrakło w pełni zasłużonych gromkich braw, a mali artyści zostali zaproszeni na poczęstunek oraz  otrzymali od organizatorów spotkania upominek w postaci gier do świetlicy szkolnej.