Szkolne wieści

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

23 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wybrali się na wycieczkę do CDS w Krośnie.
Organizowane w CDS zajęcia to doskonały sposób na atrakcyjne i twórcze spędzenie czasu w gronie kolegów. Przewodnik pokazał na czym polega tworzenie szkła, opowiadał o historii jego produkcji, pozwolił aby uczniowie sami spróbowali sztuki dekorowania szkła, wybijania pamiątkowych medali. Opowiedział o technikach  malowania, piaskowania i grawerowania szkła.
Zgodnie z misją CDS zajęcia uczyły bawiąc i bawiły ucząc. Dla dzieci była to niesamowita przygoda, ponieważ wszystko, co zobaczyły wzbudzało ich zainteresowanie i zachwyt. Na zakończenie pobytu zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy trójwymiarowej posadzce i każde dziecko zabrało do domu wykonany przez siebie zimowy obrazek.
Pełni wrażeń udaliśmy się do Pijalni Czekolady w Korczynie. Dzieci degustowały czekoladowe smakołyki i podziwiały słodkie cudeńka zrobione przez mistrza cukiernictwa. W doskonałych humorach wróciliśmy do domów.
Serdeczne podziękowania składamy pani Edycie Szmyd, która bezpiecznie zawiozła nas na wycieczkę.

Czytaj więcej: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Dyskoteka andrzejkowa w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

22 listopada w godzinach popołudniowych uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu spotkali się na „Dyskotece  andrzejkowej”. Mały Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji wróżby. Tak więc Natalia Chmielarczyk upiekła ciasteczka z wróżbą w środku oraz przeprowadziła wróżbę z monetami. Natomiast Mateusz Szczepek przyniósł różnorodne przedmioty, z którymi wiązały się konkretne przepowiednie. Julia Szczupaczyńska  prowadziła zabawę z butami. Wszyscy doskonale się bawili i z rezerwą podeszli do wróżb, które usłyszeli. Rada Rodziców tradycyjnie już przygotowała pyszny i obfity poczęstunek dla wszystkich dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mamom. To spotkanie pozwoliło na integrację uczniów w szkole i dostarczyło im wspaniałych wrażeń. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Oszczędzanie ważna spawa

22 listopada członkowie SKO z klasy piątej i szóstej Szkoły Podstawowej w Czaszynie zorganizowali  apel na temat oszczędzania. Jego celem było zachęcenie uczniów do oszczędzania w SKO, a także dzielenie się z innymi swymi doświadczeniami dotyczącymi tego zagadnienia. Gościem honorowym była pani Anna Puzio, pracownik I oddziału PKO BP w Sanoku, z którym nasza szkoła stale współpracuje.

 Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i prezentowane scenki przedstawili, jak ważną wartością w życiu człowieka jest umiejętność właściwego zarządzania swymi pieniędzmi. Wskazali na korzyści płynące z systematycznego oszczędzania, m. in. na możliwość realizacji swoich marzeń. Dodatkowo przypomniano również o innych formach oszczędzania, np. energii elektrycznej, wody, a także w sposób zabawny przedstawiono ,,oszczędzanie” języka i pięści, zaszczepiając kulturę zachowania wolną od agresji słownej i fizycznej.

Czytaj więcej: Oszczędzanie ważna spawa

Dzień Misia w zerówce

Kto jest dzieci przyjacielem?
Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały mis.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.

Bohaterem dnia w oddziale przedszkolnym w SP Poraż był MIŚ!
I ten mały i ten duży, różowy, brązowy, zielony…, gruby i chudy.
Nasze maluchy zostały zaproszone przez panią Agnieszkę do wspólnej zabawy w „ Misiowej krainie”. Poznały historię pluszowego misia, odbyły się zabawy, konkursy, a na koniec mali artyści wykonali „ misiową” pracę plastyczną. Ten dzień w zerówce pełen był uśmiechu, radości i wzajemnej sympatii.

Meksykański wieczór klasy VII z SP Poraż.

Dzięki uprzejmości naszego znajomego, prawdziwego mieszkańca Meksyku Gerardo D. Balderas i Angelika Pisula mieliśmy dziś niezwykłą podróż w egzotyczny kraj. Poznawaliśmy informacje dotyczące tego odległego i jakże różnorodnego kraju, uczyliśmy się hiszpańskich słówek, smakowaliśmy salsę roja, taco i wielu prawdziwych meksykańskich słodyczy. To było niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy. Gracias.

Uczniowie SP Poraż na podium

W dniu wczorajszym w MGOKiS w Zagórzu miały miejsce rejonowe przeglądy konkursowe pt. "Poeci i pisarze dzieciom." Są one przepustką do finału wojewódzkiego w WDK w Rzeszowie. Obejmowały dwie kategorie wiekowe: klasy 0- 3 oraz 4-7. Uczniowie prezentowali się w piosence i recytacji. Wszyscy nasi reprezentanci wypadli znakomicie. Spośród 50 recytatorów wyróżnienia przypadły: Marysi Pilch z klasy I, podopiecznej Pani Danuty Marczak oraz Oli Kruczek, z zespołu pani Joanny Pisuli. Nagrodę główną i nominację do finału wywalczyła Emilka Krawczyk. Wokaliści przygotowani przez Pana Mariusza Skibę również nie zawiedli. Wyróżnienie trafiło w ręce Sary Brukwickiej, a nagroda główna i nominacja do Rzeszowa przypadła Danielowi Torbie. Gratulacje również dla Miłosza Krawczyka oraz niezastąpionej Nikoli Bryndzy. Brawo.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszyła na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki Polski. Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na co dzień patronuje. Odwiedzi przedszkola w całej Polsce, przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu,
z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać.

Przedszkole Niepubliczne im. ks. Prałata J. Jakieły w Zagórzu zakwalifikowało się do ogólnopolskiego projektu pod nazwą "Krecik poznaje Polskę" jako jedno z 300 przedszkoli. To wielkie szczęście, gdyż znaleźli się w bardzo wąskim gronie zakwalifikowanych przedszkoli. Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło niespełna 3000 osób z całej Polski!

Czytaj więcej: Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”