Szkolne wieści

Dzień Ziemi - uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Czaszynie

22 kwietnia jest obchodzony na całym świecie jako  Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.  Ponieważ w tym roku była to niedziela, uroczystości w naszej szkole zaplanowaliśmy na 25 kwietnia.

 Na ten dzień uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej w Czaszynie przygotowali przedstawienie na temat życia w naszej miejscowości kilkadziesiąt lat temu.  Dzieci pod opieką Pani Marii Błażowskiej i Pana Pawła Stefanowskiego  pokazały, że mieszkańcy Czaszyna  - na wiele lat przed tym jak ekologia zaczęła być modna – potrafili w sposób ekologiczny uprawiać rolę, zbierać plony, przetwarzać je, czy przygotowywać zdrowe posiłki.  Dzieci, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście z zainteresowaniem oglądali przebieg żniw i zwyczaje związane ze zbiorem plonów, pieczeniem chleba i spożywaniem posiłków. 

Czytaj więcej: Dzień Ziemi - uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Dzień Ziemi w Zahutyniu

Cała społeczność szkolna zebrała się w poniedziałek, 23 kwietnia na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi. Dzieci z przedszkola przedstawiły scenki i śpiewały piosenki dla Ziemi. Koło teatralne „Psotka”- zaprezentowało inscenizację z puszką po słodkim napoju w roli głównej. Myślą przewodnią występu było uwrażliwienie dzieci na treści związane z ekologią. W praktycznym działaniu uczniowie, losowo dobrani, wyszukiwali  na mapie świata kontynenty aby zrozumieć, że postawy i działania ekologiczne muszą być podejmowane na całym świecie dla nas i przyszłych pokoleń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zaśpiewaj!- Konkurs piosenki

Już po raz 12 Osiedlowy Dom Kultury „Gagatek” w Sanoku zorganizował konkurs piosenki zachęcający do rozwijania muzycznych i wokalnych zainteresowań dzieci. Stworzył także warunki do zaprezentowania swoich umiejętności i możliwość konfrontacji z innymi uczestnikami. Szkołę Podstawową w Zahutyniu reprezentowały uczennice klasy drugiej: Emilka Nowak i Maja Szczepek (opiekun pani Anna Stawarz) oraz klasy trzeciej: Ewa Barzycka i Oliwia Rutkowska (opiekun pani Beata Iwanowska). Miło nam poinformować, że Ewa zdobyła II miejsce, natomiast pozostałe dziewczynki otrzymały nagrody za udział w konkursie. Gratulujemy sukcesów!

IV edycja konkursu biologiczno-chemicznego „Biochemik” rozstrzygnięta

W środę 11 kwietnia odbyła się uroczystość podsumowująca IV edycję ponadpowiatowego Konkursu Biologiczno-chemicznego „Biochemik” w II Liceum Ogólnokształcącym  w Sanoku. Z finałowym  testem uczniowie zmagali się 16 marca 2018 r. natomiast 11.04  wręczono dyplomy i nagrody 4 najlepszym biochemikom w rejonie.        

Uczniowie Gimnazjum w Zagórzu, kolejny raz znaleźli się w gronie najlepszych:

Szymon Marszałek uzyskał tytuł laureata.

Pozostała piątka gimnazjalistów otrzymała Dyplomy Wyróżnienia:

  • Justyna Orłowska z 2b
  • Anna Podkalicka z kl. 2c
  • Sara Jaworska z kl.3c
  • Krzysztof Krzywdzik z 2c
  • Jakub Błażowski z 3c

 

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów uczniom oraz ich opiekunowi p. Krystynie Witowicz

 

Lekcja muzealna

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10.04.2018 r. uczniowie kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Andrzeja Romaniaka na temat 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.  Dzieci poznały historię żołnierzy, którzy byli chlubą Sanoka, przyczynili się do rozwoju kulturalnego i patriotyzmu mieszkańców miasta. Razem z panem Romaniakiem śledziliśmy losy pana Antoniego Konckiego, który walczył w czasie I wojny światowej, w czasie wojny polsko – ukraińskiej i wojny polsko – bolszewickiej.  Wysłuchaliśmy też ciekawostek  z życia dowódców i szeregowych żołnierzy. Dodatkową atrakcją było obejrzenie ekspozycji, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zbroja husarska oraz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Wszyscy uświadomili sobie jak trudna była droga do odzyskania niepodległości, a także to, że bohaterscy żołnierze „sanockiego” wojska mieli w tym wzniosłym wydarzeniu ogromny wkład.

Fantastyczne wyniki biologów i chemików z Gimnazjum w Zagórzu

Mamy zaszczyt poinformować Państwa o wynikach w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Multitest z  Chemii  i Biologii. W kategorii klas III  Laureatem I miejsca został  Szymon Marszałek zaś tytuł  laureata i VI m. zdobył  Jakub Błażowski.

            W kategorii klas II po najwyższe laury w Konkursie Chemicznym sięgnęła Justyna Orłowska zdobywając tytuł laureata i I m., a tuż za nią uplasował się Krzysztof Krzywdzik ( laureat III m.)

W Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Multitest z  Biologii laureatami zostali:

  • I m. Aleksandra Semen
  • m Anna Podkalicka
  • III m. Michał Niesytto
  • IV m. Jan Stawiarski

            Ponadto w Ogólnopolskim Konkursie na temat zdrowia i jego ochrony MEDITEST

Tytuł Laureata zdobył Michał Niesytto (III m.).

Gimnazjalistów do konkursów biologiczno-chemicznych przygotowywała p. Krystyna Witowicz.

Gratulujemy uczniom wiedzy, umiejętności oraz życzymy kolejnych równie spektakularnych  sukcesów.

Są takie dni w kalendarzu

Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najpiękniej. Uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew „Alleluja” oznajmiają nam,  że nadeszły największe dla chrześcijan święta – Wielkanoc.

 Z tej okazji uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą przygotowali w Szkole Podstawowej w Czaszynie poranek wielkanocny, w którym starano się ukazać znaczenie krzyża i zmartwychwstania Chrystusa.

Zaprezentowane wiersze, piosenki, opowiadania podkreślały, że  krzyż jest przede wszystkim znakiem naszego zbawienia, znakiem największej miłości, jaką Bóg okazał człowiekowi i wezwaniem do okazywania jej innym ludziom. Zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą naszej wiary i gwarancją naszego zmartwychwstania. Wielkanoc jest zatem świętem radości, świętem życia wiecznego.

Czytaj więcej: Są takie dni w kalendarzu