Szkolne wieści

Akcja „Światełko pamięci”

Mały Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu włączył się do akcji zbierania zniczy, które będą zawiezione na polskie cmentarze na Ukrainie. Uczniowie naszej szkoły ze zrozumieniem i ochotą podjęli się tego zadania. Zebrane znicze zostały przekazane do Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.
W niedzielę 29 października komendantka hufca, druhna harcmistrzyni Krystyna Chowaniec otrzymane znicze zawiezie do parafii Nowe Miasto koło Dobromila (obwód lwowski). Kolejny raz uczniowie naszej szkoły pokazali, że rozumieją potrzebę wolontariatu i wspólnego działania. Niech te światełka pamięci zapalone na polskich grobach będą dowodem na to, że rośnie następne, świadome pokolenie, które pamięta o przodkach i spuściźnie historycznej naszego narodu. Akcję przeprowadziły panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz.

Uroczystość pasowania na ucznia klasy I w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

W środę , 25 października w Szkole Podstawowej w Zahutyniu odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Klasy Pierwszej. Po pięknej części artystycznej w wykonaniu dzieci, swoich kolegów powitali uczniowie klasy drugiej. Potem odbyło się Ślubowanie i Pasowanie. Aktu Pasowania dokonała pani dyrektor Wanda Izdebska. Aby nauka w szkole była owocna, dobra i miła- ojciec Adam Jaworski poświęcił tornistry pierwszoklasistów. Rodzice obdarowali swoje pociechy upominkami. Dzieci w podzięce wręczyły pamiątkowe dyplomy swoim rodzicom. Potem wszyscy uczniowie klas I-III zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek przygotowany przez mamy dzieci z klasy pierwszej. Wyrażamy nadzieję, że ten ważny dzień będzie miłym początkiem szkolnej kariery naszych uczniów. Zapraszamy do obejrzenia pamiątkowych zdjęć.

Podróż po Tajlandii w zagórskim gimnazjum

27 października br. pan Grzegorz Churchała – podróżnik Grupy „ Trzask” – odwiedził nasze gimnazjum i zabrał młodzież ponownie na kontynent Azji, dokładniej do Królestwa Tajlandii, państwa w południowo-wschodniej Azji, z pięknymi plażami, zjawiskowymi krajobrazami, ciekawą azjatycką kuchnią, setkami świątyń, życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi.

Podczas wspólnej podróży nasi uczniowie „odwiedzili”  wioskę plemienia Padaung, w której żyją kobiety żyrafy, dowiedzieli się, dlaczego zamknięto słynną Świątynię Tygrysów, zawitali do Bangkoku, najbardziej zakorkowanej stolicy świata, poznali, jak wygląda życie uchodźców z Birmy na wysypisku śmieci w okolicy Mae Sot.

Wielkie zainteresowanie wywołały: słynny most na rzece Kwai, upamiętniony w znanym amerykańsko-brytyjskim dramacie wojennym, postać króla Bhumibola, Ramy IX, jednego z najdłużej panujących władców na świecie, także słonie, kobry, tygrysy, nietoperze i inne zwierzęta zamieszkujące Półwysep Indochiński.

Duże emocje wzbudziły „kulinarne odmienności”: pieczona szarańcza czy „gulasz” z żaby oraz papier z „recyklingu” odchodów słonia. Faktycznie, państwo Tajlandia na mapie ma kształt głowy słonia.

Spotkanie zorganizowała pani Wiesława Prawda, nauczyciel biologii i geografii.

„Październik-miesiącem dobroci dla zwierząt”

Uczniowie SP w Porażu mają gorące serca. Przekonali nas o tym nie raz. Niedawno zorganizowali akcję „Bądź dobry dla zwierząt", podczas której zbierali karmę, miski, zabawki i kocyki dla samotnych futrzaków, mieszkających  w Schronisku dla psów „Wesoły Kundelek” w Lesku. Wraz z organizatorem panią Joanną Pisula uczniowscy przedstawiciele zawitali do małych podopiecznych ze swoimi prezentami. Psiaki serdecznie przedstawiła ich przemiła opiekunka, o każdym mówiąc coś dobrego. Serdeczne podziękowania dla każdego, kto przyniósł choćby najmniejszą saszetkę jedzonka. Wszystko się przyda tym smutnym mieszkańcom schroniska.

"Trio Concertante" w naszej szkole

23 października 2017 r.  gościliśmy w Szkole Podstawowej w Zahutyniu, już po raz kolejny muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Dynowie. Tym razem zaproszeni goście zaprezentowali saksofon altowy i sopranowy. Jak zawsze pomysłowe przebrania muzyków i skoczne, melodyjne utwory muzyki poważnej zaciekawiły nasze dzieci. Były to przygody zwierząt w cyrku. To była wspaniała lekcja muzyki na żywo,  podczas której uczniowie rozwijali poczucie rytmu i słuchu muzycznego w trakcie zabaw przy piosenkach. Mamy nadzieję, że takie lekcje przyczynią się do wychowania świadomych słuchaczy muzyki poważnej.

Pasowanie na Ucznia

20 października 2017r., w Szkole Podstawowej w Łukowem miała miejsce niezwykle ważna uroczystość. Pierwszoklasiści, w obecności Pani Dyrektor Anny Grochowianki, wychowawczyni Marii Ogarek, nauczycieli, rodziców, swoich najbliższych oraz przyjaciół, zostali przyjęci do braci uczniów.  

W atmosferze pełnej przejęcia i wzruszenia, uśmiechnięte lecz nieco przerażone Pierwszaki, wspaniale zaprezentowały się przed zgromadzoną społecznością szkolną. W części artystycznej widzowie podziwiali ich umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie.  Bohaterowie tego dnia wykazali się wiedzą na temat naszej ojczyzny, symboli narodowych, zasad panujących w grupie rówieśniczej, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz swoich obowiązków. Przypomnieli emocje jakie, towarzyszyły im przed wejściem do szkoły: zmiana sali lekcyjnej, zamiany lalek, klocków na książki, zeszyty, zupełnie nowe panie, nowi koledzy i koleżanki i wreszcie … nauka.

Następnie, w niezwykle podniosłej atmosferze, nastąpił uroczysty moment ślubowania uczniów i akt pasowania. Gdy Dyrektor Szkoły dotykała ołówkiem ramienia każdego dziecka, na Jego twarzy malowała się duma i zadowolenie.

Wręczając pamiątkowe dyplomy Pani Dyrektor życzyła uczniom samych najlepszych ocen, wspaniałych przygód, grona przyjaciół, radości, pogody ducha i uśmiechu na każdy dzień oraz zapewniła, że zawsze mogą liczyć na Jej pomoc i wsparcie.

Oczywiście nie zabrakło życzeń oraz prezentów od Rady Rodziców oraz  starszych koleżanek i kolegów.

Ten wspaniały dzień, z pewnością,  zapadnie w pamięci każdego Pierwszoklasisty na bardzo, bardzo długo.

Wiecej zdjęć: http://splukowe.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=181&action=show

„JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…”

19 października w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy pierwszej. Spotkanie  uświetnili zaproszeni goście, licznie zgromadzeni rodzice oraz uczniowie starszych klas z wychowawcami.

  Zanim  nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, uczniowie  zaprezentowali  swoje umiejętności w programie artystycznym, Udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Pomyślnie pokonali zadania  przygotowane przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego.  Następnie po złożonym  ślubowaniu każde dziecko zostało przyjęte przez panią Dyrektor do grona braci uczniowskiej, poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem.  Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, słowniki ortograficzne i  piękne kolorowe zakładki do książek . Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia. Miłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.