Gimnazjum w Zagórzu najlepsze w wojewódzkim Konkursie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

1 grudnia br. odbył się uroczysty Finał XXV edycji konkursu i programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W konkurencji zespołowej bezkonkurencyjny okazał się zespół z  Gimnazjum w Zagórzu, w składzie: Sara Jaworska, Aleksandra Semen  i Jan Stawiarski, który zdobył  główną nagrodę i I miejsce w konkursie.

W konkurencji indywidualnej również nie daliśmy szans konkurencji zdobywając w pięknym stylu: I miejsce - Sara Jaworska i II miejsce -  Ola Semen.

Warto dodać, że od 15 lat podopieczni p. Krystyny Witowicz są w ścisłej czołówce finału Konkursu, który od 5 lat odbywa się pod honorowym patronatem podkarpackiego Kuratora Oświaty.

W sali widowiskowej Ustrzyckiego Domu Kultury zasiadło ok. 220 uczniów z 14 gimnazjów, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Uczniowie naszego Gimnazjum zostali również zaproszeni aby, jak co roku swoim występem uświetnić uroczysty finał i rozładować stres i emocje związane z konkursowymi zmaganiami. W przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami konkursu m.in. Julia Myćka oraz Julita Kozubek i Szymon Marszałek przygotowali dla zgromadzonej publiczności piękny koncert muzyczny. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. piosenki: „Latawce dmuchawce wiatr”, „Bieszczady” i „Rzeka marzeń”.

Pytania konkursowe przygotowano w taki sposób by były atrakcyjne dla widowni. Wykorzystano pokazy multimedialne i eksponaty muzealne. Część finałowa konkursu miała na celu utrwalenie i podsumowanie wiadomości nabytych podczas realizacji programu. Wypowiedzi uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: dr Stanisław Kucharzyk (przewodniczący), mgr inż. Barbara Ćwikowska, mgr Magdalena Zawadzka, mgr inż. Cezary Ćwikowski. Uczestnikom finału gratulował osobiście dr Ryszard Prędki, Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Szkoła otrzymała wysokiej klasy mikroskop oraz zestawy wydawnictw edukacyjnych. Członkowie zespołów szkolnych otrzymali lornetki, albumy przyrodnicze i lupy ręczne. Laureaci w konkurencji indywidualnej otrzymali mikroskop, książki przyrodnicze i wydawnictwa BdPN. Wszystkim uczestnikom programu wręczono zaświadczenia o jego ukończeniu oraz wydawnictwa BdPN m in. „Kalendarz Przyrodniczy BdPN” na 2018 r. Zakup nagród w konkursie został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Program wraz z konkursem został objęty patronatem honorowym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.