Lekcja muzealna

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10.04.2018 r. uczniowie kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku.

Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu pana Andrzeja Romaniaka na temat 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.  Dzieci poznały historię żołnierzy, którzy byli chlubą Sanoka, przyczynili się do rozwoju kulturalnego i patriotyzmu mieszkańców miasta. Razem z panem Romaniakiem śledziliśmy losy pana Antoniego Konckiego, który walczył w czasie I wojny światowej, w czasie wojny polsko – ukraińskiej i wojny polsko – bolszewickiej.  Wysłuchaliśmy też ciekawostek  z życia dowódców i szeregowych żołnierzy. Dodatkową atrakcją było obejrzenie ekspozycji, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zbroja husarska oraz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Wszyscy uświadomili sobie jak trudna była droga do odzyskania niepodległości, a także to, że bohaterscy żołnierze „sanockiego” wojska mieli w tym wzniosłym wydarzeniu ogromny wkład.