Podsumowanie wspólnych lekcji historii „ponad granicami”

 21 lutego 2020 r. w Zagórzu odbył się finał konkursu pn. „Historia o  polsko-słowackiej krainie”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z gminy Zagórz oraz miasta Svidník na Słowacji i stanowił część realizacji mikroprojektu pn. „Nowoczesne oblicza kultury pogranicza” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Konkurs przeprowadzony został przez Partnera Wiodącego - Gminę Zagórz we współpracy ze słowackim Partnerem projektu – organizacją Dukla Destination n.o.

Polsko-słowacka kapituła konkursowa w składzie: Pan prof. nadzw. dr hab. Robert Lipelt, Pani Ewa Baranowska, Pan Ladislav Jasik oraz Pan Vladimír Pasnišin w dniu 14 listopada 2019 r. dokonała indywidualnych ocen 14 prac plastycznych złożonych w ramach konkursu.

Ocena prac wykonanych w kategoriach wiekowych 8-11 i 12-15 lat przełożyła się na udział nagrodzonych grup we wspólnych lekcjach historii „ponad granicami” – dwóch jednodniowych wycieczkach w Polsce i na Słowacji. Grupy, które wykonały prace spełniające wymagania konkursu otrzymały również gadżety promocyjne.

Pierwszy wyjazd odbył się 13 lutego 2020 r. na Słowację. W drodze do Svidnika, przemierzając Szlakiem Bohaterów Wojny młodzież zobaczyła cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Hunkovcach oraz łemkowską cerkiew św. Michała Archanioła w Ladomirovej wpisaną w 2008 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Obydwie cerkwie są częścią Karpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Docierając do Svidníka obowiązkowymi do odwiedzenia stały się tutejsze muzea: Muzeum Kultury Ukraińsko-Rusińskiej oraz Muzeum Wojskowo-Historyczne – Park Techniki Wojskowej. Kierując się do wolnego królewskiego miasta Bardejov młodzież miała okazję zobaczyć mury miejskie z basztami, rynek z kolorowymi kamienicami, rzeźbę kata i gotycko-renesansowy ratusz a także Muzeum Szaryskie z ekspozycją przyrodniczą. Najważniejszym zabytkiem rynku w Bardejowie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, jest parafialny Kościół św. Idziego z 76 – metrową wieżą z której nasi młodzi turyści mogli podziwiać piękną panoramę miasta. 

Finał konkursu odbył się w Polsce w piątek 21 lutego 2020 r., gdzie wystawione zostały wszystkie prace zgłoszone do udziału w konkursie. Po polskiej stronie młodzież zwiedzała jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce - Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu a także renesansowy zamek królewski w Sanoku, w którym mieści się Muzeum Historyczne, posiadające jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji ikon. Organizatorzy podczas finału konkursu zaplanowali również transgraniczne rozgrywki sportowe oraz wspólne gry i zabawy integracyjne podczas których uczniowie w polsko-słowackich grupach na przygotowanych plastrach drzew przypinali na słojach flagi z legendą odnoszącą się do poszczególnych wydarzeń polskich i słowackich. Tak przygotowana trwała legenda została przymocowana do plastra drzewa a nagrodzone grupy, które uzyskały I miejsca w konkursie pn. „Historia o  polsko-słowackiej krainie” zabrały pamiątkowe krążki drzew do swoich szkół.  

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu raz jeszcze bardzo dziękujemy za udział i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!