Szkolne wieści

Nagroda dla SKO ze Szkoły Podstawowej w Czaszynie

Szkolna Kasa Oszczędności w Szkole Podstawowej w Czaszynie prowadzi blog internetowy, na którym prezentuje działania związane z uczestnictwem w programie SKO. Blog założony na platformie Szkolne Blogi bierze udział w konkursie "SKO Blog Miesiąca", którego celem jest propagowanie oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach SKO oraz promowanie współpracy w grupie. Każdego miesiąca Komisja Konkursowa wskazuje 5 najwyżej ocenionych blogów. I tak nasz blog znalazł się wśród laureatów "SKO Blog Miesiąca Kwietnia". Należy podkreślić, że w miesiącu kwietniu tematem przewodnim pracy SKO była ekologia, dlatego wiele podjętych działań dotyczyło tego tematu. Przyznana nagroda sprawiła wiele radości SKO-wiczom.

II msc drużyny z SP Poraż w powiatowym konkursie Wiedzy o Ruchu Drogowym.

8 maja w Szkole Podstawowej w Jaćmierzu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Emilia Krawczyk, Oliwia Krawczyk, Witek Osenkowski i Filip Krawczyk.
Konkurs składał się z trzech etapów- w pierwszym uczestnicy pisali test z przepisów, w drugim zaś mieli pokonać rowerem miasteczko ruchu drogowego oraz kilkanaście trudnych przeszkód rowerowych m.in. zabójczą łezkę, wąski slalom z ograniczeniem, żmijkę i inne. W trzecim z kolei musieli wykazać się wiedzą z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej – były to zajęcia praktyczne.
Zespół zaprezentował się bardzo dobrze, zajmując w ogólnej klasyfikacji drugie miejsce. W konkursie uczestniczyło siedem szkół z powiatu sanockiego, a drużynę przygotował do konkursu pan Mariusz Skiba.

Bieszczadok 2018 i wyróżnienie uczennicy z Poraża.

8 maja w Klubie Naftowca „Górnik” odbył się XVIII Konkurs Polskiej Piosenki Młodzieżowej „Bieszczadok 2018”. Konkurs został zorganizowany przez MDK, a Patronat Honorowy objął Podkarpacki Kurator Oświaty. Zmagania muzyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wśród uczestników znaleźli się zarówno soliści, jak i zespoły w różnych kategoriach wiekowych. Do konkursu zgłoszono 44 utwory. Byli tam i nadworni wokaliści SP w Porażu, podopieczni pana Mariusza Skiby. ; Sara Brukwicka, Daniel Torba, Nikola Bryndza. W tej jakże trudnej rywalizacji Sara wywalczyła wyróżnienie. Brawo.

Wyniki VII Gminnego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz.

26 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka odbyła się kolejna, siódma już edycja Gminnego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz. Konkurs, przygotowany przez nauczyciela przyrody Ewę Krawczyk. Jest on doskonałą okazją do promocji zachowań proekologicznych w zakresie przeciwdziałania powstawania zjawiska smogu, upowszechniania wiedzy o otaczającym nas środowisku przyrodniczym i ekologii wśród młodzieży szkolnej, a także do inicjowania twórczości własnej. Konkurs składał się z dwóch kategorii: praca plastyczna i test wiedzy.
Na konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej „Smogowi mówię NIE” wpłynęło 18 prac.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: kl. I-III oraz kl. IV-VI.

Wśród laureatów znaleźli się:
Kategoria kl. I-III:
I miejsce – Amelia Krajzewicz SP Łukowe
II miejsce - Zuzanna Morawa SP Łukowe
III miejsce – Julia Latusek SP Zahutyń ex aequo Weronika Mazur SP Zagórz
Kategoria kl. IV-VI:
I miejsce – Anna Strzyż SP Łukowe
II miejsce – Dominika Puzio SP Łukowe
III miejsce – Wiktoria Kosturska SP Tarnawa
IV miejsce – Mołczan Radosław SP Poraż
W teście wiedzy wzięło udział 10 uczniów z kl. IV-VI ze szkół naszej gminy. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z pytań zamkniętych i otwartych o różnym stopniu trudności, który przygotowała pani Krystyna Witowicz – nauczycielka biologii w Gimnazjum w Zagórzu.
Laureatami indywidualnymi zostali:
I miejsce - Patryk Morawa SP Czaszyn ex aequo Martyna Ścieranka SP Tarnawa oraz
Szymon Adamski SP Zagórz
II miejsce – Natalia Oleksów SP Czaszyn
III miejsce –Miłosz Krawczyk SP Poraż
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nagrody wraz z dyplomami wręczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Porażu pani Dorota Grzyb. Fundatorem nagród w tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Ekologicznego był Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz pan Ernest Nowak , za co serdeczne podziękowania składa organizator konkursu Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Porażu. Dziękujemy również nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, a uczniom gratulujemy.

Dzień Świętego Floriana

Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił…” (Modlitwa Strażaka, autor nieznany)

Każdego roku, 4 maja w Dzień Świętego Floriana strażacy obchodzą swoje święto. Tego dnia obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od  2003  roku  Dzień  Strażaka  obchodzony  jest,  jako  święto  zawodowe  ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.  Świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. 4 maja 2018 r. tradycyjnie już, wspólnie z mieszkańcami Zahutynia,  w Kościele Parafialnym naszej miejscowości uczestniczyliśmy we Mszy Św. w intencji strażaków ochotników. Dzieci z oddziału przedszkolnego, przedstawiciele  klas starszych Szkoły Podstawowej w Zahutyniu, pod kierunkiem pani Doroty Filipowicz oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Aneta Szczepek życzyły druhom strażakom wszelkiej pomyślności, bezpiecznych powrotów z akcji oraz satysfakcji z pełnionej służby.

3 Maja w SP Czaszyn

W Szkole Podstawowej w Czaszynie obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się 30 kwietnia. W tym dniu uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii, którą przygotowała klasa siódma. W kilku odsłonach przybliżyli to ważne wydarzenie historyczne.  Odegrali sceny pierwszego rozbioru Polski i próby ratowania niepodległości naszego kraju. Na scenę wkroczyli  sam król Stanisław August Poniatowski i uosobiona Konstytucja, która odpowiadała na pytania uczniów przygotowujących się do sprawdzianu z historii. Wszyscy poznali najważniejsze założenia Konstytucji i jej znaczenie w ratowaniu państwa polskiego. Na prośbę Samorządu Szkolnego uczniowie  przybyli na uroczystość w ubraniach zawierających barwy narodowe.  To była prawdziwa lekcja historii!  Natomiast w dniu 3 maja delegacja szkoły brała udział w gminnych obchodach tego święta, które odbyły się w Zagórzu.

Spotkanie ze studentami Koła Naukowego ROTOR

W piątek 27 kwietnia, Gimnazjalistów z Zagórza i ekologów z SP Zagórz odwiedziła grupa studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, będących członkami Studenckiego Koła Naukowego Rotor.

            Działalność Koła Rotor opiera się głównie na budowie ekologicznego pojazdu napędzanego etanolem, który startuje w prestiżowych międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon w Londynie. Konkurencja polega na przejechaniu, jak największej ilości kilometrów na jednym ekwiwalencie paliwa. W zawodach w roku 2017 udało się krośnieńskiej ekipie przejechać 306 km na jednym litrze etanolu. Obecnie są w trakcie prób i przygotowań do zawodów mających odbyć się na początku lipca 2018 r. Ekipa z Krosna jest jedną z pięciu reprezentujących Polskę i jedyną z tak małego ośrodka (pozostałe drużyny są z politechnik: Lubelskiej, Warszawskiej, Gdańskiej, Łódzkiej, Śląskiej oraz z Wojskowej Akademii Technicznej).

            Spotkanie ze studentami odbyło się w przyjaznej i radosnej atmosferze. Studenci z PWSZ opowiedzieli nam  o swojej działalności naukowej oraz o udziale w zawodach w Londynie, które są częścią festiwalu innowacji energetycznych "Make the Future Live". Na zaprezentowanym przez nich filmie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał Londyński tor oraz przejazd ich pojazdu nazywanego "Piłą" w europejskiej edycji ogólnoświatowego konkursu Shell Eco-marathon - jednego z najbardziej wymagających konkursów dedykowanych młodym inżynierom. Jego celem jest zainspirowanie studentów do poszukiwania nowych technologii w dziedzinie energetyki.

Czytaj więcej: Spotkanie ze studentami Koła Naukowego ROTOR