Szkolne wieści

Pierwszy dzień wiosny w Tajlandii z podróżnikiem grupy Trzask

Pierwszego dnia wiosny naszą Szkołę Podstawową w Czaszynie odwiedził podróżnik grupy TRZASK. Pan Dariusz Rochecki przedstawił fotorelację z wyprawy do Tajlandii. Dzięki wspaniałym zdjęciom, barwnym opisom i ciekawych historiom mogliśmy dowiedzieć się o kulturze i warunkach życia mieszkańców tego azjatyckiego kraju. Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć, podotykać i też powąchać pamiątki przywiezione z Tajlandii. Niewątpliwie na wszystkich zrobiły wrażanie pierścienie na szyję kobiet z ludu Kayan. A ci, którzy dobrze odpowiedzieli na zadawane pytania mogli rozkoszować się specjalnymi żelkami. To było bardzo pouczające spotkanie, które zaciekawiło wszystkich – od uczniów klas pierwszych po siódmoklasistów.

Czytaj więcej: Pierwszy dzień wiosny w Tajlandii z podróżnikiem grupy Trzask

Sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie w ogólnopolskim konkursie dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Cyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Bierutowie. Zadaniem konkursu było przygotowanie prezentacji komputerowej na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Tytuł laureata konkursu otrzymało troje uczniów z naszej szkoły zajmując wraz z innymi nagrodzonymi całe podium:

I miejsce – Natalia Oleksów (kl. 6)

II miejsce – Justyna Krawczyk (kl. 5)

III miejsce – Radosław Kuzio (kl. 7)

Oprócz dyplomów uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci gadżetów szkolnych i pięknych albumów dotyczących przyrody wybranych miejsc świata.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w edukacji przyrodniczej Bieszczadów

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w programie „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W marcu odbyły się spotkania kameralne w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Dzięki interaktywnym prezentacjom, malowniczym zdjęciom, ciekawym animacjom uczniowie mogli zapoznać się z osobliwościami przyrody ożywionej i nieożywionej Bieszczadów. A poprzez ćwiczenia przy planszach, zestawach kart i tablicy interaktywnej utrwalili sobie przyswojone wiadomości. Trzeba przyznać, że pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego zrobili wszystko, aby zajęcia te były jak najbardziej atrakcyjne. Kolejne wyjazdy już wkrótce..

Czytaj więcej: Uczniowie Szkoły Podstawowej w edukacji przyrodniczej Bieszczadów

„Święto matematyki” w szkole Podstawowej w Czaszynie

12 marca w Szkole Podstawowej w Czaszynie obchodzono „Święto Matematyki”. W tym roku matematyka zagościła w kuchni, a to za sprawą inicjatora i organizatora Dnia Matematyki w Polsce, którym jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl, pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Kolejny raz uczniowie klas I-VII walczyli o puchar przechodni w kategorii klas I–III oraz IV–VIII. Klasowe potyczki rozpoczął Turniej wiedzy matematycznej pod hasłem „Matematyka w kuchni”. W następnych konkurencjach wszyscy uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnością szacowania, sprawnego liczenia, logicznego myślenia i spostrzegawczością. Wszyscy dzielnie walczyli o każdy punkt i przekonali się, że matematyką można się świetnie bawić.

Podczas rozgrywek wykorzystano gry zakupione w ramach projektu „Przez zabawę do nauki matematyki” finansowanego przez Fundację mBank.

W kategorii klas I - III zwyciężyła klasa III, natomiast w kategorii klas IV- VII - klasa VI. Zwycięskie klasy otrzymały puchary z rąk Pani Dyrektor, a każda klasa dostała pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Czytaj więcej: „Święto matematyki” w szkole Podstawowej w Czaszynie

Komputerowe skoki narciarskie w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Sukcesy naszych skoczków narciarskich zwiększyły zainteresowanie dzieci tą dyscypliną sportową. Jednak nie wszyscy mają możliwość lub nie czują się na siłach aby naprawdę sprawdzić się w tym sporcie. Wszyscy natomiast mogą spróbować swoich sił w wirtualnych skokach narciarskich.

W Szkole Podstawowej w Czaszynie zorganizowano szkolny turniej w komputerowych skokach narciarskich. Turniej obejmował pięć skoczni w grze komputerowej Deluxe Ski Jump 4. Poczynania poszczególnych zawodników były prezentowane na ściennym ekranie, natomiast sam zawodnik starał się oddać swój skok przed monitorem laptopa jak najsprawniej posługując się myszką komputerową. Atmosfera zawodów była niemal tak dobra jak w Zakopanem pod Dużą Krokwią. Po oddaniu 10 skoków przez każdego zawodnika (dwie serie na każdej z pięciu skoczni) została wyłoniona trójka najlepszych. Zwyciężył Kamil Rajchel (kl. VI), drugie miejsce zajął Radek Kuzio (kl. VII) a trzecie - Patryk Baraniewicz (kl. IV).

Zwycięska trójka otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci gier komputerowych.

Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt, więc nic dziwnego, że wszyscy czekają na kolejny turniej w komputerowych skokach narciarskich. A może by tak zorganizować międzyszkolny konkurs drużynowy…?

Logopedyczne wyzwanie..

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, który przypada na 6 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie również zmierzyli się z logopedycznymi łamańcami językowymi. Jednak zanim do tego doszło najpierw dzieci poznały i utrwaliły techniki prawidłowego oddechu, ćwiczyły słuch fonematyczny, wykonywały ćwiczenia narządów artykulacyjnych usprawniających motorykę i kinestezję narządów mowy, dowiedziały się jak prawidłowo ułożyć język i wargi w celu wywołania określonej głoski. Uczestnicząc w takich zorganizowanych zabawach, ćwiczyły aparat artykulacyjny miło, lekko i przyjemnie.

Po wspólnych zabawach chętni uczniowie przystąpili do zmierzenia się z logopedycznymi łamańcami. Wszystkie działania przyniosły dzieciom wiele radości.

Laury z chemii i biologii w Ogólnopolskim Multiteście

 Poznaliśmy wyniki  Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego – MULTITEST 2017 r.

 i jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięć młodych  chemików i biologów ze SP w Zagórzu.

Laureatami konkursu chemicznego w kategorii klas VII zostali:

  • Piotr Solarz -I m. i Grawerowany dyplom laureata
  • Julia Jania i Dominika Kawałek - ex aequo II m.
  • Jacek Czech - VI m.
  • Emila Toczek - VII m.

Finalistami konkursu chemicznego w kategorii klas VII zostali:

   Oliwia Rygiel, Mateusz Kozdraś, Wiktoria Bartosik,

   Michał Brągiel, Laura Iwan i Aniela Żobrowska.

Laureatami konkursu biologicznego w kategorii klas VII zostali:

Aniela Żobrowska - I m. Grawerowany dyplom Laureata,

Julia Jania  - VIII m.

Finalistką konkursu biologicznego została - Laura Iwan

            Warto dodać, że w szranki konkursowej  rywalizacji stanęło 10 523 gimnazjalistów z całej Polski, w tym  38 uczniów z  SP w Zagórzu.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie udziału w tym trudnym, wymagającym wiedzy i umiejętności konkursie oraz życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunem siódmoklasistów jest  p. Krystyna Witowicz.