Szkolne wieści

Patriotycznie, energetycznie na wieczornicy w SP Poraż.

Jak od wielu już lat w murach naszej szkoły bardzo odświętnie przeżywa się 11 listopada. Są goście, dziadkowie, rodzice, uczniowie, wspólnie zanurzający się w mroki przeszłości. Od krwi, waleczności do współczesnego, nienapuszonego, codziennego kochania Ojczyzny. W tym roku, w listopadowy  wieczór zaszczycili nas swoją obecnością ważni goście; poseł na sejm RP dr Piotr Uruski, starosta Wacław Krawczyk i radni powiatowi; Krzysztof Strzyż i Jerzy Zuba, burmistrz miasta i gminy Zagórz Ernest Nowak , sołtys Poraża pan Krzysztof Bryndza oraz radny Czesław Łuc i księża. Oglądaliśmy spektakl " Pod skrzydłami Orła Białego" przygotowany przez grupę teatralną i panią Joannę Pisula, wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zaproszonych wokalistek oraz podziwialiśmy kunszt muzyczno- wokalny zespołu pana Mariusza Skiby . Było cudownie i już odliczamy dni do kolejnego wspólnego działania. Serdeczne dzięki dla wszystkich ludzi zaangażowanych w to dzieło i dla tych, którzy przyszli nas oglądać. Uczniowie było wspaniale, wielkie brawa.

Materiał nadesłany.

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy  w naszej szkole przez zaprezentowanie ciekawego  programu artystycznego w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Było to prawdziwe widowisko historyczne, pokazujące w poszczególnych scenach najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny. Rozpoczęto sceną chrztu Polski, a zakończono radosnym dniem 11 listopada, czyli odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj. Według  scenariusza o dziejach Polski dziadek opowiadał wnukowi, a prezentowane sceny obrazowały te wydarzenia. Ta inscenizacja przybliżyła młodszym i starszym piękne, ale też trudne i tragiczne karty naszej historii. Różnorodne stroje, w których wystąpili uczniowie, piękna oprawa muzyczna, wzruszające piosenki podkreśliły wyjątkowość tego patriotycznego przedstawienia. To nasz prezent dla Polski z okazji jej święta.

Czytaj więcej: Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Czaszynie

I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna”

7 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Łukowem odbył się  I Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „Mój Dom – Moja Ojczyzna” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz przygotowany przez p. Annę Grochowiankę, p. Bogusławę Groń oraz p. Tadeusza Nabywańca.

          W rywalizacji uczestniczyło 12 uczniów ze szkół podstawowych w Czaszynie, Mokrem, Porażu, Tarnawie Dolnej, Zagórzu i Łukowem.

Prezentacje uczniów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p. Melchior Ryniak – Dyrektor Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, p. Edward Mąka - Dyrektor MGOKiS w Zagórzu oraz p. Sylwia Słoniewska – nauczyciel języka polskiego Gimnazjum w Zagórzu. Po wnikliwych przesłuchaniach, biorąc pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, zaangażowanie emocjonalne, pomysłowość interpretacji, poprawność i ekspresję wypowiedzi, dykcję oraz opanowanie tekstu, wyłoniła zwycięzców.

          Uznanie Komisji zdobyli:

I miejsce – Oliwia Kotlarczyk – Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej

II miejsce – Martyna Osenkowska – Szkoła Podstawowa w Łukowem

III miejsce – Weronika Lebryk – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

IV miejsce – Jakub Bańczak – Szkoła Podstawowa w Porażu

V miejsce – Natalia Zubel – Szkoła Podstawowa w Zagórzu

VI miejsce – Paweł Łoskot – Szkoła Podstawowa w Tarnawie Dolnej

Składamy serdeczne podziękowania p. Ernestowi Nowakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Zagórz za ufundowanie nagród za wszystkich uczestników konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom.

Galeria zdjęć: http://splukowe.szkolnastrona.pl/index.php?p=ga&idg=mg,27&id=182&action=show

 

KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

Ewa Barzycka, uczennica klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Zahutyniu zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Dotknij Historii”. Ewunia brawurowo zaśpiewała pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Gratulujemy naszej małej artystce i życzymy dalszych sukcesów. Gratulacje składamy też pani Beacie Iwanowskiej, która przygotowała Ewę do występu.

Święto Niepodległości

Członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Zahutyniu w imieniu całej społeczności szkolnej i mieszkańców Zahutynia wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, która odbyła się w kościele parafialnym w Zagórzu. Po mszy złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod Krzyżem Powstańców na miejscowym cmentarzu. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III: Amelia Barbara, Julia Latusek i Mateusz Szczepek. Opiekę sprawowały panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz.

Moc śniadania w Szkole Podstawowej w Czaszynie

8 listopada 2017 r., w Dniu Śniadanie Daje Moc wszystkie dzieci z klas I- III Szkoły Podstawowej w Czaszynie przygotowały najważniejszy posiłek dnia - śniadanie. Miały przy tym frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

 Dlatego też powstał program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, w którym zachęca się do zdrowego odżywiania i spożywania najważniejszego posiłku. Przystąpiliśmy do przyrządzania i konsumowania zdrowego śniadania, wykorzystując również owoce i warzywa, które dzieci dostają w szkole. Był to dzień bardzo miły, kolorowy i pełny wrażeń. Najważniejsze cele akcji zostały osiągnięte tj. zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywiania dzieci w Polsce - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

Gimnazjum w Tarnawie Dolnej realizuje projekt

W ramach projektu „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz eksperymentu w procesie nauczania oraz rozwijania kompetencji informatycznych i przyrodniczych” realizowanego przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, dofinansowanego z Funduszy Europejskich,  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej otrzymało bogaty zestaw sprzętu elektronicznego potrzebnego do pracy z uczniami w celu rozwijania ich umiejętności i wiedzy informatycznej oraz przyrodniczej. Zestaw ten obejmuje:

-  23 laptopy z zainstalowanym pakietem biurowym Office i programem antywirusowym oraz dołączone do nich torby i myszki komputerowe,

- pakiet oprogramowania użytkowego do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,

- szafa na laptopy z zasilaniem,

- mysz Trackball dla osób z różnymi formami niepełnosprawności ruchowej,

- klawiatura dla osób niedowidzących,

- przenośna kolumna aktywna z połączeniem bezprzewodowym,

- tablica interaktywna wraz z projektorem.

   W ramach projektu nauczyciele gimnazjum brali udział w szkoleniach obejmujących 16 godzin doskonalenia pracy metodą eksperymentu i 40 godzin doskonalenia pracy z wykorzystaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej, aby mogli następnie poprowadzić dodatkowe zajęcia z uczniami, rozwijając ich kompetencje informatyczne i przyrodnicze.