Szkolne wieści

Dzień postaci z bajek

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

Dnia 6 XI 2017r. Szkoła Podstawowa w Czaszynie zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludków. Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie klas 0- VII. Spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją  dziecięcych bajkowych przebrań. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, układały bajkowe puzzle, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Na zakończenie wszyscy otrzymali ordery i przeszli barwnym korowodem przez naszą wioskę. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”.

Przygotowania do Święta Odzyskania Niepodległości w SP Poraż

W poniedziałkowy wieczór w naszej szkole miało miejsce wielkie patriotyczne wydarzenie, czyli wielopokoleniowe spotkanie uczniów, mam i babć. Od kilku lat należy ono do naszej tradycji przeżywania dnia 11 Listopada. Spotykamy się, aby przygotować biało- czerwone kotyliony, które będziemy przypinać każdemu, kto przyjdzie na uroczystą akademię. W tym roku będzie to 10 listopada o godz.  17.30. Nasze działania zostały uatrakcyjnione wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Mocno zabrzmiały słowa "Legionów" i "Piechoty". Takich wspólnych chwil długo się nie zapomina. Warto zaznaczyć, że objęły one ponad 40 osób. Spotkanie, na którym gości powitała Pani dyrektor, przygotowała pani Joanna Pisula. Dziękujemy wszystkim cudownym babciom, które poświęciły nam ten czarowny wieczór. Do zobaczenia 10 listopada. Wpadajcie na ucztę teatralno- muzyczną.

Materiał nadesłany.

Uroczystość pasowania na przedszkolaka

Dnia 26 października miała miejsce w naszej szkole wspaniała uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”.

Podczas uroczystości dzieci  przedstawiły bogatą część artystyczną. Były to m.in. piosenki, tańce oraz różne wiersze o tematyce przedszkolnej. Następnie wszystkie maluchy złożyły uroczystą przysięgę, powtarzając głośno słowo „Przyrzekamy!". Miłą niespodzianką było przygotowanie przez rodziców słodkiego poczęstunku.

Aktu pasowania  dużą kredką dokonała Pani Dyrektor. Następnie  wręczono  pamiątkowe dyplomy, zaś rodzice podarowali dzieciom  drobne upominki, otrzymując w zamian kolorowe serduszka. Ta oficjalna część uroczystości została zakończona wspólną zabawą ruchową ze wszystkimi zgromadzonymi na sali.

Uroczystość pasowania na przedszkolaka była imprezą niezwykle udaną. Jej głównym zadaniem było wzmacnianie więzi rodzinnych i wspólnotowych Szkoły w Zahutyniu . Zarówno nauczyciele, rodzice ,dziadkowie jak i przedszkolaki żywo zaangażowali się w przygotowania do imprezy. W miłej i przyjemnej atmosferze szybko upłynął wspólnie spędzony czas. Było to wielkie i niezapomniane przeżycie dla dzieci i ich  bliskich oraz całej społeczności szkolnej. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego i bogatego w doświadczenia pobytu w naszej szkole.

KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W naszym przedszkolu w miesiącu październiku odbył się krótki KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ dla dzieci 4,5,6 - letnich z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził Pan Marcin Woźniczak – ratownik medyczny.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Najbardziej interesująca była cześć pokazu, w której dzieci same mogły wziąć udział. Ćwiczyli m.in. układanie poszkodowanej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej oraz  przykrywali kocem. Maluchy wzywały pomoc przez samodzielne wybieranie numeru alarmowego i udzielały wyczerpujących informacji na temat zdarzenia. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, na którym uczyły się wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca. Pokaz  miał na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach, w których nierzadko dorośli maja problem! Oczywiście pokaz nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią dzieci, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać  niezbędnej pomocy.

Spotkanie zostało przeprowadzone w sposób bardzo profesjonalny, a Pan Marcin sprawił, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach. Na zakończenie dzieci z przedszkola podarowały panu ratownikowi piękną laurkę, dziękując za cenne  wskazówki.

Brzechwa - dzieciom. Szkolny konkurs recytatorski w SP Poraż

Dnia 28 października w naszej szkole gościł Jan Brzechwa , a właściwie królowały jego wiersze. A to wszystko za sprawą konkursu recytatorskiego dla klas 0-III, w którym wzięło udział aż 23 uczniów. Konkurencja była ogromna. Uczestnicy z wypiekami na twarzy recytowali lub odgrywali prawdziwe scenki dramatyczne. Czuli się jak prawdziwi aktorzy na prawdziwej scenie. Wszyscy odświętnie ubrani i przejęci swoją rolą dzielnie walczyli o nagrody i wyróżnienia, które wręczała pani dyrektor. Zachęciła ona uczniów do brania udziału w innych różnorodnych zmaganiach i podziękowała wychowawczyniom za propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci.
Wyniki:

Miejsca medalowe zajęli:
Szymon Paszko - klasa O
Patryk Adamowski - klasa I
Sara Niemczyk – klasa II
Karol Sachar-- klasa III

Wyróżnienia zdobyli:

Klasa 0 –Sebastian Gierlach
Klasa I – Kacper Kruczek
Klasa II - Oliwier Solon
Klasa III - Anna Kita

Gratulacje.

 

Przed 1 listopada...

Pod opieką SP w Porażu znajduje się mały cmentarz żydowski, znajdujący się na granicach. Cała społeczność dba więc oto, aby był czysty i by paliły się na nim znicze. W czwartek 26.10.2017 r. pani Dominika Grzyb udała się tam z grupką uczniów, którzy z zapałem wyrywali chwasty, usuwali zeschłą trawę i liście. Była też krótka modlitwa za dusze spoczywających tam ludzi. Oby nigdy nikt nie zapomniał o żadnej samotnej mogile.

Jak świeże bułeczki....działania w SP w Porażu.

Kanapka to jedna z najbardziej popularnych przekąsek. Jest sposobem na zaspokojenie głodu - w przedszkolu, szkole, podróży czy pracy. Również w domu często zajmuje miejsce ciepłego posiłku, którego nie mamy czasu przygotować. Czy kanapka jest niezbędnym elementem zdrowej diety? Oczywiście, że nie. Niemniej jednak często gości w naszych plecakach jako drugie śniadanie. Uczniowie klasy II postanowili zrobić takie kanapki, na których znajdowałyby się zdrowe produkty. Ogórki kiszone, pomidory, rzodkiewka, sałata to warzywa z gospodarstwa ekologicznego. Masło, ser, szynka i miód również zostały przyniesione od naszych kochanych dziadków, którzy dbają o to by smak dzieciństwa kojarzył nam się z pachnącymi, zdrowymi produktami. Kanapki były przepyszne i chociaż zrobione z chleba zeszły błyskawicznie jak świeże bułeczki.