Szkolne wieści

Centrum Edukacji Ekologicznej

20 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wraz z paniami Beata Iwanowską i Anną Stawarz odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej w Zasławiu. Wszystkich przywitał gospodarz obiektu Mirosław „Spartan” Kaźmierczak – złoty medalista  Mistrzostw Świata w Fitnessie Gimnastycznym, które były zorganizowane w serbskim Pancevie 14.10.2017 roku. Ten wyjazd to kolejna lekcja w terenie, wśród naturalnych okazów i różnorodnych materiałów dydaktycznych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o wybranych eksponatach z ciekawością oglądali zgromadzone przedmioty. Furorę zrobiły żarna, dzieci same mełły zboże robiąc razową mąkę pszenną. Następnie uczniowie przeszli na brzeg Sanu, obserwowali nurt rzeki, czystość wody oraz stado łabędzi niemych – dowiedzieli się, że jest to forma ochrony w ramach sieci Natura 2000. Piękna jesienna, słoneczna pogoda sprawiła, że cała wyprawa dostarczyła nam wszystkim niezapomnianych wrażeń z pewnością wrócimy w to miejsce jeszcze nie jeden raz. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Obelisk w Dolinie

Czas zadumy, czas jesieni skłania nas do refleksji nad upływającym czasem i historią naszej Małej Ojczyzny. 20 października uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu wraz  z paniami: Beata Iwanowską i Anną Stawarz odwiedzili Obelisk w Dolinie. To miejsce kaźni więźniów z okresu II Wojny Światowej, które znajduje się pod opieką  naszej szkoły. Tradycyjnie miejsce zostało uprzątnięte, złożono okolicznościową wiązankę, zapalono znicze. Po odmówieniu modlitwy panie w prosty i zrozumiały sposób przybliżyły dzieciom tragiczną historię tego miejsca. Wszyscy jesteśmy świadomi, że pielęgnowanie w pamięci takich chwil jest konieczne, aby młode pokolenie wzrastało w prawdzie i dumie z tego, że jesteśmy Polakami.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Złota polska jesień, nitki „ babiego lata” w powietrzu i wspaniałe ognisko – to sceneria „ Święta Pieczonego Ziemniaka” w Szkole Podstawowej w Zahutyniu. Dzieci ochoczo zabrały się do pieczenia kiełbasek, wykorzystując żar i popiół zasypały w nim przygotowane ziemniaki. Po pysznym poczęstunku przyszedł czas na wspólną zabawę. Były więc konkurencje i zabawy z ziemniakiem w roli głównej. Całej imprezie towarzyszyły emocje, radość, dźwięczny śmiech dzieci i jesienne piosenki. Ten piękny, słoneczny dzień był kolejną okazją do integracji wśród dzieci i wspaniałej lekcji w terenie, którą przeprowadziły panie: Beata Iwanowska i Anna Stawarz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Nasze wspólne wędrowanie

Przy tak kapryśnej pogodzie od kilku już tygodni nadszedł ten słoneczny wymarzony dzień.  Uczniowie Gimnazjum w Zagórzu z klas IIa i IIb razem z opiekunami, w środę (18 października br.), wybrali się na eskapadę w Bieszczady. Celem wędrówki były Jeziorka Duszatyńskie na zachodnim zboczu Chryszczatej.

W rześki poranek w umówionym wcześniej miejscu spotkali się wszyscy chętni chcący spotkać się z przygodą. Duszatyn przywitał ich poranną rosą i babim latem. W tym nieco tajemniczym miejscu młodzież z uwagą wysłuchała informacji o historii miejsca – kolejce wąskotorowej, Republice Komańczańskiej, rezerwacie przyrody „Łokieć” czy „biografii” Osławy.

Po ok. 90 minutach marszu oczom wszystkim ukazały się na dnie potoku Olchowaty dwa jeziorka uśmiechające się przedziwnym smutkiem. To były Jeziorka Duszatyńskie, które zrodziły się  w łoskocie burzy wiosną w 1907 r. Widoki zapierały dech w piersiach.

Jak zawsze jest czas powrotów. Pełna radości, ale i nostalgii kilkudziesięcioosobowa grupa wyruszyła w drogę do Zagórza. Kolory jesieni zwalały z nóg, oczy syciły się barwami z palety największego z mistrzów.

Czytaj więcej: Nasze wspólne wędrowanie

Dzień Drzewa

10 października obchodzimy Dzień Drzewa, aby uczcić to święto uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zahutyniu korzystając z pięknej pogody wybrali się na wycieczkę do pomnika przyrody w Zahutyniu - dębu o nazwie „Piotr”. Dzieci z klasy III zmierzyły obwód drzewa, który wyniósł 490cm,      korzystając z odpowiedniego algorytmu określiły wiek dębu na około 196 lat.
Dla wszystkich ten wiek był ogromnym zaskoczeniem, bo dąb rosnący przy Domu Ludowym w Zahutyniu często obojętnie mijany, dzięki swojemu sędziwemu wiekowi, okazał się powodem do dumy dla mieszkańców Zahutynia.
Warto nadmienić, że w lesie zahutyńskim znajdują się także stanowiska roślin chronionych: języcznika zwyczajnego i tojadu mołdawskiego.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dzień Edukacji Narodowej 2017

 „Pełnia życie jest wtedy, gdy ma się przekonanie, że robi się coś ważnego, potrzebnego, to, co przynosi pożytek ludziom i społeczeństwu”

 W dniu 16 października 2017 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Społeczność Szkoły Podstawowej w Łukowem swoją obecnością zaszczycili emerytowani pracownicy szkoły  -  p. Janina Pałasz, p. Anna Domalik, p. Urszula Tokarz oraz  p. Stanisław Zarzyczny. Zgromadzona publiczność obejrzała  przygotowane przez Samorząd Uczniowski, pod bacznym okiem p. Magdaleny Stusik, przedstawienie. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie za trud nauczania i wychowania słowem i śpiewem, recytując piękne wiersze i śpiewając wesołe piosenki. Zaprezentowali tez kilka zabawnych scenek z życia nauczyciela.

Następnie Pani Dyrektor w swoim przemówieniu złożyła serdeczne podziękowania nauczycielom za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia, za zaangażowanie w pracy i działania na rzecz rozwoju szkoły, za wszystkie poprawiane sprawdziany i klasówki, nieprzespane noce, wiarę w uczniów, za ogrom pracy na rzecz młodego człowieka. Słowa  podziękowania skierowała również do pracowników obsługi i administracji za sumienne wykonywanie swoich obowiązków, kształtowanie pozytywnego wizerunku szkoły oraz za podejmowanie działań podnoszących prestiż szkoły. Na zakończenie życzyła wszystkim satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą, dumy z sukcesów wychowanków oraz twórczego zapału do podejmowania nowych wyzwań, a także zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń.

Święto Drzewa w SP Łukowe

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej: ogólnopolskiej i międzynarodowej, w Polsce realizowanym od 2003 roku. Jego inauguracją jest sadzenie drzew 10 października każdego roku.  Celem programu jest zainspirowanie uczestników do podejmowania działań proekologicznych dotyczących sadzenia, znaczenia i ochrony drzew. Święto Drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew, to wiele różnorodnych działań, przygotowanych i prowadzonych przez wiele dni, a nawet miesięcy.

W Szkole Podstawowej w Łukowem tegoroczne święto przebiegało pod hasłem „Na leśnej polanie”.  W ramach realizowanego projektu przyrodniczego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych, konkursach i wycieczkach. Poznali sposoby ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej oraz znaczenia środowiska przyrodniczego dla człowieka. Podsumowaniem wszystkich działań był uroczysty apel, który odbył się 10 października 2017r. W szkole gościliśmy Pana Marka Krajnika z Nadleśnictwa Lesko oraz  Panią Ewelinę Morawę – Przewodniczącą Rady Rodziców.

Czytaj więcej: Święto Drzewa w SP Łukowe